• وبلاگ : طلبه هاي ونوسي
 • يادداشت : نقدي بر تاريخ با نگاهي به نهج البلاغه
 • نظرات : 3 خصوصي ، 65 عمومي
 • mp3 player شوکر

  نام:
  ايميل:
  سايت:
     
  متن پيام :
  حداکثر 2000 حرف
  كد امنيتي:
    
    
     1   2   3   4   5      >
   
  سلام. در صورت امکان اگر مطلبي از جايي نقل شده است منبع آن را هم بفرماييد. در پناه حق پاينده باشيد
  پاسخ

  سلام. منابع نهج البلاغه و کتاب دکتر شريعتي که ذکر شده. مقايسه مطالب کار خود بنده است و از جايي نقل نشده
  + يك طلبه ي خواهر 
  شما که چنين مطلبي رو گذاشتي بايد اجازه مي دادي نظرات هم مستقيم درج شه اميدوارم سانسور نشده تاييدش کني نمايش داده بشه
  پاسخ

  اين که نظرتون يک مقدار دير تأييد شد به خاطر اينه که اين پست مال خيلي وقت پيشه و بر حسب اتفاق امروز سر زدم و پيام هاي جديد شما رو ديدم.
  + يك طلبه ي خواهر 

  از يک طلبه ي خواهر
  رفقا کمي انصاف و شناختن حد و مرز خود هم خوب چيزيه !!!

  منظور شما از اين سوال چيه خانم طلبه ي ونوسي! که عالمانه است يا جاهلانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  دکتر شريعتي بنابر تشخيص و تحليل افرادي مثل امام ، آيت الله العظمي خامنه اي، و ... آدم غرض داري نبودند!!!!

  خانم طلبه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  امام ره مي فرمايند : در کتاب جنود شيطان يا چيزي مشابه اين نام: اگر کافري بميرد ما حق نداريم بگوييم به کفر مرد. ما که از لحظه ي مرگ او خبر نداريم که بدانيم به کفر مرد يا ايمان آورد و بعد مرد!!!!!!!

  نقدتان جالب و وارد بود اما مغرضانه!!!!!!

  اين که اين داستان در کتب ديني هم هست و .... کلاً تاريخ اسلام و روايت که مستحضر هستيد روايات ضد و نقيض زياد دارد .... بنده خودم سر کلاس حتي از اساتيد حوزه هم اين ضد و نقيض ها را شنيدم .... حالا بيام بگم اين اساتيد مغرض اند مشکل دارند .... نه خواهر اين ها همه آدم هستند و اشتباه هم دارند چون هنوز به کمال نرسيدند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و دچار نقص!!!!

  شما با چه سند و حجتي شما و ساير دوستان نطر گذاشته مي فرماييد ايشان غرض داشته عالمانه بوده و يا .... وقتي استاد مطهري به ايشان نقد وارد مي کنند ايشان مي پذيرند و سفارش مي کنند که آقاي حکيمي کتب ايشان را بخوانند و اصلاح کنند !!!!! فقط يه لحظه فکر کنيد قضاوتتان غلط بوده !!!! چطور اين اتهام ها را جواب خواهيد داد.... دکتر شريعتي يک انسان علاقه مند به دين و اهل درد بود که اطلاعات ديني اش در حد يک مرجع تقليد نبود!!!!همين !! هم امام و هم ايت الله خامنه اي هم به اين مسئله اشاره دارند!!!!!!!!

  اين رفتار شما وراثتي در حوزه هست در کتاب اسناد انقلاب اسلامي فتواي کوبنده اقايان قم در تکفير يا رد ايشان آمده است تنها علامه طباطبايي با احتياط در مورد ايشان صحبت مي کنند ... اين جهت گيري هاي تند و تيز بر عليه يک انسان خيلي عجيب و جالب است!!!!!!

  آخر دکتر شريعتي کجا ادعا کرده بي نقصه و کتاب هاش اشکال نداره من بارها در سخنراني هاش شنيده و در کتبش ديدم که گفته : دوستان اين ها برداشت من هست اگر کسي فکر مي کنه اشتباهي در آن هست استقبال مي کنم !!!!!

  چطوربه خودتون اجازه مي ديد ترمز بريده چنين اتهاماتي رو وارد کنيد!!!!

  ايشون جايي ادعا کرده عالم دينه؟؟؟؟جايي ادعا کرده ؟؟؟؟ ايشون خودش رو به عنوان يک جامعخه شناس تاريخ دان و اسلام شناس معرفي مي کرد ... همين ... اسلام شناس به معني مشابه شرق شناس ها!! از رشته هاي دانشگاهي خارج از کشور!!!

  نه به معني اين که آخر اسلام هستم و اسلام را کامل شناختم !!!!

  اين مرض که کلاً ذره بين بذارن با چندتا اشکال از افراد حکم تکفير يا بطلان طرف بدن در طلاب و جماعت حوزوي شايع و عموميه !

  به نظرتون از همين وب لاگ شما نميشه ايراد درآورد!!! همين آقايان خيلي عالم فعلي در جريان فتنه ي سبز در قبال رهبري چه موضعي گرفتند؟؟؟؟؟؟ خيلي پشتش ايستادند؟؟؟؟ اونقدر که ولي فقيه زمان مثل علي ع به اين عمار گفتن رسيد! اين که علم داشتند و مجتهد و طراز اول بودن اين ها چرا اشتباه کردند؟؟ شريعتي که يک دکتر دانشگاه رفته بيش نبود اين همه ازش انتظار داريد و ذره بين گذاشتيد!!!!!!!!

  شريعتي واقعاً مظلوم بود و هست... اون وري ها به ناحق با منسوب کردن اشتباهاشون به او و اين وري ها با تکفير و تخطئه ي او هر دو او را خراب کردند... کاش با حذف چند تا جمله اجازه مي دادي نقدت منصفانه باشه ... هميشه دوست داشتم در مورد کتب شريعتي چنين کاري را بکنم تا آن هايي که شريعتي و کتاب هاش رو معصوم مي دونن هشيار بشن ... ولي هيچ وقت شريعتي رو تخطئه نمي کردم ... چون او هيچ وقت فکر نکرد که مطالبش بي اشتباهه و بارها به اين مسئله اشاره کرده بود!!!!!!

  خانم طلبه يه کم عدالت علوي!!!!

  اون برادر هم که مغرضانه هاي شما رو بصيرت دانسته !!!! خيلي جالبه!!! جناب موسوي يا حسين رهجو هم شاگرد دکتر نبودند يک فراماسون بوده و هستند بنابر اسناد منتشره و رفتارهاو عملکردشون که سند زنده است!!!! تازه خطاي يک شاگرد چه ربطي به استاد دارد مگر منتظري شاگرد امام نبود !

  بس کنيد ديگه يه کم ----- بکشيد!!! با اين قضاوت هاي سراسر غرض!!!! خدا رو شکر که خدا مثل شما بنده هاشو نميسنجه وگرنه همه کافر مي شدند.


  همه ي حرف هاي رهبر درست
  ولي باعث نمي شه شريعتي ها نقد نشوند و بگوييم هر چي گفته درسته اگه الان ابو علي سينا هم مرده ما نبايد نظراتش را نقد کنيم؟درحالي که همه علما اين کار را مي کنند
  ديد بدون ظلم يعني خوب هاشو بگيريد و بداشو دور بياندازيد پس شريعتي اونطور که دوستدارانش قبولش دارند نبوده واونطورم که بعضي ها مي گن بد نبوده هر کسي اشتباهاتي داره هر چه بزرگتر اشتباهش بزرگتر ديده مي شود منصف باشيم شريعتي چه درسي خونده؟چه مکتبي ؟
  همه جوانب را در نظر بگيريم
  + بي نشان 

  سلام.ممنون از نوشته قشنگتون

  بدبختي ما اينه که بجاي کلام معصوم(ع) ميريم سراغ ديگران،ديگراني که شايد انديشمند باشند اما هيچ وقت،هيچ وقت نميتونن عظمت ائمه (ع) درک کنن و با تمام نيت پاکي که دارند جزء پايين آوردن درجه والاي ائمه کار ديگه اي نميکنن.

  الهم عجل لوليک الفرج


  بسيار خوب
  با عرض سلام و خسته نباشيد به شما
  و عرض تسليت دهه فاطميه به محضر امام عصر عجل الله تعالي فرجه شريف
  و اما بعد مطلب انتقادي جالبي بود
  خوشحالم که نقد کرديد اما از اين ناراحتم که دکتر در قيد حيات نيست تا يا از خودش دفاع کنه و يا تغيير!!!
  ديدم دوستان تو نظراتشون انگار يه نوع دلخوري نسبت به ايشون داشتن
  به نظرم اومد اين جمله مقام معظم رهبري رو ياد آوري کنم
  ديدگاه مقام معظم رهبري درباره دکتر شريعتي

  شريعتي توانست نسل جوان را يکجا و دربست به طرف مذهب و ايمان مذهبي بکشاند. اين کار را او به طبيعت خود مي‌کرد، تصنعي در اين کار نداشت، طبيعتاً اينطوري بود، او خودش يک چنين ايماني داشت، او خودش يک چنين ديد روشني به اسلام داشت و به همين دليل بود که آنچه از او ميتراويد اين فکر و اين منش را ترويج مي‌کرد.بعد از بلوغ شريعتي در عرصه روشنفکري و بر منبر روشنفکري اسلامي بسيار بودند کساني که معلمان شريعتي بودند، اما کشف نشده بودند، ولي کشف شدند، شريعتي به خود من بارها مي‌گفت که من مريد مطهري هستم، مطهري را استاد خودش مي‌دانست و ستايشي که او از مطهري مي‌کرد، ستايش يک آشنا به شخصيت عظيم و پيچيده و پرقوام مطهري بود، اما مطهري در سايه و يا در پرتو حسن‌ظن و اقبالي که جوان روشن‌بين روشنفکر و نسل تحصيل کرده به اسلام پيدا کرده بود شناخته شد. قبلاً مطهري را همکارها و همدرسها و شاگردهايش فقط مي‌شناختند، طلوع مطهري در آفاقي شد که آن افاق را از لحاظ جو کلي، کوششهاي شريعتي به وجود آورده بود و يا در آن سهم بسيار بزرگي داشت. البته ارج و ارزش فيلسوف متفکر پرمغزي مثل مطهري در جاي خود روشن و واضح است. ديدگاه حضرت ايت الله خامنه اي (مد ظله)
  اي کاش به انديشه هاي عميق اسلامي دکتر بدون تعصب نگاه ميشد
  انديشه هايه ضدفراماسونري ضد ظلم و عدالت بر مبناي اسلام
  اسلامه تعقل رو ياد ميگرفتيم نه اسلام تقليد
  به هر حال لازم ديدم ديدگاه دکتر چمران رو هم ضميمه کنم
  از گفته هاي شهيد دکتر مصطفي چمران در هنگام تشييع پيکر دکتر شريعتي:

  اي علي تو جامعه ايران را به لرزه درآوردي،تو تشيع حقيقي را به مردم معرفي نمودي ، تو لذت شهادت را به شيعيان حسين(ع) چشاندي، تو مجسمه جمود و تعصب و سکوت را شکستي،تو خداوندان زر و زور و تزوير را رسوا کردي.

  تو اي شمع زيباي من چه خوب سوختي و چه زيبا نور تاباندي و چه باشکوه هستي خود را در قربانگاه عشق فداي حق کردي.

  «دکتر مصطفي چمران»
  آيا اين اشخاص بدون شناخت کافي از يک فرد اين قدر از ائو تمجيد ميکنند؟!!
  و اعلام تاسي افرادي چون موسوي به شريعتي دليل بر ناحق بودن شريعتيست؟
  پس تاسي وهابيون به پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم بيانگر....؟نعوذ باالله
  واي چقدر مطلب ميشه نوشت اما افسوس که وقت تنگ است
  فقط يک چيز ديگر خطاب به پرديس عزيز
  سلام شما را نميشناسم و شايد هرگز نشناسم
  اما شما طلبه اي
  در دروسه ديني و در اسلام طلبه ياد ميگيريد راجع به اشخاص اينگونه فکر کنيد؟ا{ما يه چيزي نمي خوام از دکتر شريعتي يا هرکس ديگه اي طرفداري کورکورانه بکنم فقط مي خوام بگم عزيزم قطعا بايد يه تفاوتي بين من و شما طلبه و ايشون باشه که از راه دل عاشق مولا شدن و همين که شدن الحمدالله در ضمن مطلب دوم ايشون که گفته اميرالمومنين رو نقش نمي کنه حتي اون را تصديق مي کنه به روش خودش}
  اميدوارم شمايه طلبه بيش از شريعتي کتاب خوانده باشيد و بيش از ايشان راجع به ائمه اطهار عليهم السلام بدانيد و فقط کاش نظرات مقام معظم رهبري رو سرلحه کارامون و نظراتمون راجع به بقيه قرار بدهيم
  اونقدر مشغولم که شايد ديگه نيام اين سايت اما
  آدرس وبلاگمو مينويسم و خوشحال ميشم نظر بديد
  www.samavar.blogffa.com
  اللهم عجل لوليک الفرج
  يا علي مدد


  پاسخ

  ممنون. تو نظرات قبلي هواداران دکتر شريعتي به اين مطالب اشاره کرده بودن. و بنده هم نظرم رو در پاسخ نوشتم.

  جناب reza اول سلام

  از سلام نكردنتون و با قلم سرخ نوشتن اسم من پيداست كه عصبي نوشته ايد چرا؟ آيا همه بايد نظر شما رو بپذيرند؟

  اگر كمي دقت ميكرديد در مي يافتيد كه بنده چه چيزي را تاييد كرده ام،كه آن دقت در ظرائف است كه خواهر اهل علم ما بخوبي از عهده آن برآمده اند و اين يعني بصيرتي كه از دل تحقيق و مطالعه و دقت بدست مي آيد نه خداي نكرده از روي تعصب و تقليد.

  به هر حال من اين باب گفتگو را ارج مي نهم و باني آنرا مي ستايم و فكر ميكنم با كمي تحمل و سعه صدر نتايج خوبي حاصل مي شود انشالله.

  در پايان از مدير وبلاگ ونوسيها عذر خواهي ميكنم كه در اينجا پاسخ شما را نوشتم اگر به وبلاگ خودم سر مي زديد محترمانه تر مينمود.

  والسلام علي من اتبع الهدي.


  بنام خدا

  با مطلبي تحت عنوان" ولايت گريزاني بنام عمار!!. آقاي طائب فاين تذهبون" بروزم. لطفا کامل و بادقت بخوانيد و نظر خود را ابراز فرماييد. منتظر بازديد شما. يا علي


  سلام سسال نو مبارک
  در انحراف فکري شريعتي همين بس که امثال ميرحسين و رهنورد از جمله خروجي ها و نتايج مکتب فکري او هستند.
  نقد شما هم خيلي خوب بود. بايد با ادبيات متين ( مثل نوشته ي شما ) و سعه ي صدر و مدارا دست به نقد شريعتي بزنيم و سعي کنيم نسبت به آراءو افکار غلطش در بين نوجوانان و جوانان رذوشنگري کنيم.
  در ضمن از وقتي که وبلاگتون رو ديدم لينکتون کردم و فرصتي بشه مي خونم طلبه هاي ونوسي را!!


  اول سلام

  دوم اينکه خوشحال شدم از اينکه ديدم هستند توي جامعه الزهرا که به کتابهاي دکتر شريعتي سري هم مي زنند والله ما که تو 97 درصد موارد بين هم دوره اي هامون نه تنها علاقه به اين جور کتابها نديديم کلا به هيچ نوع کتابي نديديم ..........

  اما يه چيزي نمي خوام از دکتر شريعتي يا هرکس ديگه اي طرفداري کورکورانه بکنم فقط مي خوام بگم عزيزم قطعا بايد يه تفاوتي بين من و شما طلبه و ايشون باشه که از راه دل عاشق مولا شدن و همين که شدن الحمدالله در ضمن مطلب دوم ايشون که گفته اميرالمومنين رو نقش نمي کنه حتي اون را تصديق مي کنه به روش خودش

  مورد ديگه هم اينکه من حرف اول دکتر شريعتي رو توي کتاب ديني مون هم خونده بودم که پيامبر وقتي وحي رسالت رو مي شنون به سوي خونه شون مي رن و اونجا خديجه که به حال ايشون پي مي بره در جواب پاسخ رو مي شنوه و مسلمون ميشه و همين طور مطلب دوم رو که علي مي گه اول بايد با پدرم مشورت کنم ولي بعد منطرف ميشه و به همون جوابي مي رسه که دکتر ذکر کرده

  به هرحال ممنون از ذکرتون

  پاسخ

  خب منم همين مشکلو ميگم ديگه. اين تاريخ اشتباه توي کتابهاي ما هم راه پيدا کرده و هيچ دقتي نميشه. من از همه ميخوام دقت کنن و اين اشتباهات رو درست کنن. توي کامنتهاي ديگه هم گفتم که اين فقط منحصر به دکتر شريعتي نيست خيلي از کتابها اين اشکالات رو ميگن. ولي چون دکتر شريعتي مخاطب زياد داره به کتاب ايشون اشاره کردم و ديگه به اين دليل که خيليا روي ايشون تعصب خاصي دارن و صحبتاشونو مثل آيه قرآن نقل ميکنن

  چرت وپرتي بيش نگفتي ولي خوب گفتي
  پاسخ

  از دوستان ميخوام به وبلاگتون سري بزنن و بعد در مورد نظرتون قضاوت كنند :) البته يه فرقي هم هست كه من فكر ميكنم و مينويسم شما كپي ميكنيد و مينويسيد واسه همين عددهاتون به علامت سؤال تبديل ميشه!

  كاش همه به جاي گير كردن در الفاظ و تعابير به ظاهر قشنگ و شايد تا حدودي درست به سرچشمه رجوع كنيم چون آب نهر در مسير حتي اگه هنوز هم آب باشه اما از فاصله چشمه تا جايي كه ما ايستاديم حتما با ناخالصي هايي مخلوط شده!

  كاش دينمان را خالص و از اهلش دريافت كنيم.

  پاسخ

  کاش! خيلي دير داريم به اين نتيجه ميرسيم. اينقدر کتابهاي دسته چندم زياد شده که مردم فکر ميکنن منابع دسته اول فقط ديگه واسه مجتهداس!
     1   2   3   4   5      >